Antologji për gjuhën shqipe

$16.00

Titulli: Antologji për gjuhën shqipe
Origjinali: Antologji për gjuhën shqipe
Gjinia: Antologji
Autori: Naim Zoto
Shtëpia botuese: Naimi
Viti: 2012
Fq. 192
Pesha: 0.23 kg
ISBN: 978-9928-109-21-7
Koment mbi librin

"Mund të thuhet se shqiptarët kanë mbijetuar ndër shekuj jo pse arritën të mbronin kështjellat, katedralet dhe qytetet mesjetare, sepse ato ranë në duart e një perandorie teokratike që sundoi edhe me anë të shqiptarëve për afro pesë shekuj, por përmes gjuhës së tyre. Shqipja që flasim është kryeshenja e identitetit kombëtar shqiptar. Romantikët e quanin "gjuhë perëndie". Miti i gjuhës shqipe është miti më jetëgjatë në historinë e letërsisë kombëtare. Vetë letërsia shqipe lindi si një mundim për t'u shprehur në gjuhën amtare."

Prof. Dr. Shaban Sinani

Add to Cart:

  • Shipping Weight: 3lbs
  • 20 Units in Stock
  • Manufactured by: Botime NaimiThis product was added to our catalog on Thursday 12 April, 2012.

Your IP Address is: 54.83.81.52