Darka e gabuar

$12.95

 

Titulli: Darka e gabuar
Roman
Autori: Ismail Kadare
Shtëpia botuese: Onufri
Viti: 2008
fq. 208
Pesha: 0.34 kg
ISBN: 978-99943-42-72-3

Mbi librin

Ky është romani më i ri i shkrimtarit të madh Ismail Kadare. është shkruar mes Malit të Robit (Durrës), Luganos së Zvicrës dhe Parisit gjatë verës dhe dimrit 2007-2008.

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë, dhe ndonëse e hetuar për një kohë tepër të gjatë, herë haptas e më së shumti në fshehtësi, e vërteta e darkës ka mbetur ende sot e pashpjeguar plotësisht. Ç’ka ndodhur në atë darkë? Ç’ka qenë e vërtetë nga ajo që është treguar më pas prej njërës palë, të zotëve të shtëpisë, dhe prej palës tjetër, të ftuarve? Së fundi, ç’ka qenë e fshehta që dyshohet se është mbuluar me kujdes? Për shkak të komplotit të famshëm të bluzave të bardha në Kremlin dhe të vdekjes së Stalinit, hetimi i darkës merr befas përmasa planetare. Kadare jep një version të tij të ngjarjes në një roman, që ta mban frymën pezull gjer në rreshtin e fundit.

 

Shënim: Ky titull dhe autori bëjnë pjesë në librat & autorët më të shitur për vitin 2009.

Add to Cart:

  • Shipping Weight: 3lbs
  • 12 Units in Stock
  • Manufactured by: ONUFRIThis product was added to our catalog on Wednesday 18 April, 2012.

Your IP Address is: 54.167.83.233