Pasardhësi

$10.95

 

Titulli: Pasardhësi
Roman
Autori: Ismail Kadare
Shtëpia botuese: Onufri
Viti: 2010
fq. 178
Pesha: 0.29 Kg.
ISBN: 978-99956-87-13-7
 

Mbi librin

Çfarë ka ndodhur në natën e 13 dhjetorit në dhomën e gjumit të Pasardhësit, trupi i të cilit u gjend me një plumb në zemër?
Romani i fundit i Kadaresë sjell në kujtesë enigmën më të madhe të historisë së Shqipërisë: vdekjen misterioze të pasardhësit të diktatorit komunist shqiptar. Ende sot, gati një çerek shekulli pas ngjarjes dhe dymbëdhjetë vjet pas rënies së rregjimit, pas hapjes së arkivave dhe pas anketave të pafundme, misteri ka mbetur krejtësisht i pazbuluar.

Duke nisur nga një ngjarje reale, të cilës i ka dhënë përmasa universale, Kadare nëpërmjet "Pasardhësit" ka shtuar një personazh të ri, në familjen e arketipeve të mëdhenj të letërsisë botërore, Judës, Agamemnonit, Brutit, Jozef K, etj.

"Pasardhësi" është pjesa e dytë e diptikut, i cili lidhet me të parin, "Vajza e Agamemnonit", nëpërmjet personazhit kryesor.

Add to Cart:

  • Shipping Weight: 2lbs
  • 21 Units in Stock
  • Manufactured by: ONUFRIThis product was added to our catalog on Tuesday 17 April, 2012.

Your IP Address is: 54.167.83.233