Mbreteria Dardane

$14.00

itulli: Mbretëria Dardane, histori e shkurtër e shtetit 2400 vjeçar
Origjinali: Mbretëria Dardane, histori e shkurtër e shtetit 2400 vjeçar
Gjinia: Histori
Autori: Luan Përzhita
Shtëpia botuese: Botart
Viti: 2009 
Fq. 96
Pesha: 0.12 kg
ISBN: 978-99943-807-7-0

Komente

"Dardanët kthyen flamujt dhe u vendosën në radhë të rregullt përballë armikut... Beteja u zhvillua njëlloj si në një luftë të vërtetë... U vranë pak, të plagosur pati shumë, por asnjë nuk u zu rob, sepse në raste të rralla dalin nga rradhët e tyre dhe të shtrënguar, të gjithë së bashku, luftojnë ose tërhiqen."

Tit Livi, historian i kohës antike

"Diku te dardanët evropianë, të cilët jetojnë përtej kufinjve të epidamnasve, pranë fortesës Bederiana, gjendet një fshat me emrin Tauris, ku ka lindur perandori Justinian, themelues i perandorisë botërore."

Prokopi i Cezaresë, historian i Justinianit


Add to Cart:

  • Shipping Weight: 3lbs
  • 23 Units in Stock
  • Manufactured by: BotartThis product was added to our catalog on Monday 16 April, 2012.

Your IP Address is: 54.90.202.184