Historia e Skenderbeut

$24.95

Titulli: Historia e Skënderbeut
Origjinali: Historia e Skënderbeut
Gjinia: Histori
Autori: Marin Barleti
Shqipëroi: Stefan l. Prifti 
Shtëpia botuese: InfBotues
Viti: 2005
Fq. 508
Pesha: 0.86 kg
ISBN: 978-99927-995-3-6

 

Mbi librin

"Historia e Skënderbeut", e shkruar në latinisht nga Marin Barleti, prift shkodran, u botua për herë të parë në Romë rreth viteve 1508 - 1510. Kjo vepër monumentale historike tregon jetën dhe veprën e heroit legjendar të kombit shqiptar, Gjergj Kastriot Skënderbeut. E përkthyer pothuaj në të gjitha gjuhët europiane dhe, mbas 500 vjetësh, edhe në gjuhën amtare të Barletit, shqipëruar nga Stefan l. Prifti, ajo përfaqëson ungjillin e patrotizmit shqiptar. Me këtë vepër, Barleti u ka lënë të gjallë breznive figurën e ndritur të Skënderbeut, princit të epirotëve dhe mbrojtësit të krishtërimit.


Add to Cart:

  • Shipping Weight: 4lbs
  • 21 Units in Stock
  • Manufactured by: InfBotuesThis product was added to our catalog on Monday 16 April, 2012.

Your IP Address is: 54.90.202.184